Covid-19 Döneminde Okulların Son Durumu

COVID-19 salgınının devam ettiği bugünlerde hem anne babalar hem de çocukları için hayat zor geçiyor. Çocukların okula dönmeleri, bu süreçte önemli ve arzu edilen bir adım olsa da bu konuda sizin ve çocuklarınızın aklında pek çok soru işareti olabilir. Aşağıda, sizi bu süreçte nelerin beklediği ve çocuğunuza nasıl destek olabileceğiniz ile ilgili güncel bilgileri derlemeye çalıştım.


Okullar Ne Zaman ve Nasıl Açılacak?
Zor bir dönemden geçiyoruz ve dünya genelinde ülkeler bu krizle farklı şekillerde müdahale ediyor. Her ülke, okulları nasıl ve ne zaman açacağı konusunda farklı bir aşamada. Bu konuda nihai kararı yerel makamlarla istişare ederek merkezi hükümetler verecek. Bu karar verilirken
halk sağlığı, eğitim vb. faktörleri göz önünde bulundurmalı ve okulların açılmasının getireceği avantajları ve riskleri dikkate almalıdır. Bu kararlar alınırken eldeki en güncel bilimsel kanıtlardan yararlanılmalı, çocuğun yüksek yararı ön planda tutulmalıdır. Fakat tüm bunlar okuldan okula farklılık gösterecektir.

Çocuğumun Okula Dönmesi Güvenli Mi?
Okullar, ancak öğrenciler için güvenli hale geldikten sonra açılmalıdır. Böyle bir dönemde açılacak okullarda düzen, daha önce alışık olduğunuz düzenden biraz daha farklı olacaktır. Bu bağlamda, okullar belli bir süre açılıp duruma göre tekrar geçici olarak kapatılabilir. Sürekli yeni
gelişmeler yaşanabileceği için yetkili makamların, her çocuğun güvenliğini sağlamak üzere esnek davranıp sürece uyum sağlaması gerekecektir. Yaşadığınız bölgedeki resmi makamlar, okulların tekrar açılması yönünde henüz bir karar vermemiş olabilir. Bununla birlikte öğrencilerin, öğretmenlerin ve diğer çalışanların okula döndüklerinde güvende olabilmeleri ve ebeveynlerin çocuklarını gönül rahatlığıyla okula gönderebilmeleri için şimdiden ayrıntılı planlar yapılması hayati önem taşımaktadır.

COVID-19 Virüsünün Yayılmasını Önlemek İçin Okullar Ne Tür Önlemler Alabilir?
Okullar yeniden açılırken her ülke; öğrencileri, çalışanları, öğretmenleri ve aileleri korumak üzere genel COVID-19 sağlık stratejisi ile uyumlu bir strateji belirlemelidir.
Bu noktada okulların alabileceği önlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:
• Ders başlangıç ve bitiş saatlerinin kademelendirilmesi
• Yemek saatlerinin kademelendirilmesi
• Sınıfların geçici veya açık alanlara taşınması
• Sınıf mevcudunu azaltmak için okula dönüşümlü gidilmesi
Su ve hijyen olanakları, okulların güvenli şekilde yeniden açılmasında çok önemli bir rol oynayacaktır. Okul idareleri; el yıkama, solunum hijyeni (dirsek içine öksürme veya hapşırma), sosyal mesafe ve binaların dezenfekte edilmesi de dahil olmak üzere hijyen önlemlerini arttırmaya ve güvenli şekilde gıda hazırlanmasına yönelik yeni yöntemler araştırmalıdırlar. İdari personel ve öğretmenler, sosyal mesafe ve okulda hijyen uygulamaları konusunda eğitilmelidirler.

Çocuğumun öğretmenine veya okul yöneticisine hangi soruları sormalıyım?
Bu tür kriz durumlarında aklımızda pek çok soru birikebilir. Aşağıdaki sorular bunlardan birkaçına örnek olarak verilebilir:
• Okul, çocukların güvenliğini sağlamak için ne tür adımlar attı?
• Okul, öğrencilerin ruh sağlığını korumak için onlara nasıl destek olacak ve hastalık geçiren öğrencilere karşı önyargı ile nasıl mücadele edecek?
• Okul, özel destek alması gereken çocukları nasıl yönlendirecek?
• Okulun güvenlik ve zorbalıkla mücadele politikaları okullar yeniden açıldığında değişecek mi?
• Veli toplantıları vb. ağlar vasıtasıyla okulun güvenlikle ilgili çalışmalarına nasıl destek olabilirim?


Çocuğum Derslerinden Geri Kalırsa Ne Yapmalıyım?
Dünya genelinde öğrenciler, okula gitmeye devam etme konusunda ne kadar istekli olduklarını göstermiştir. Öğretmenlerinin ve ailelerinin desteğiyle zor şartlar altında derslerine devam edebilmişlerdir.
Fakat okullar yeniden açıldığında geri kaldıkları derslerini telafi etmek için çocukların daha fazla desteğe ihtiyacı olacaktır.
Pek çok okul, öğrencilerin derslerden geri kalmaması için telafi dersi vermeyi planlamaktadır. Bu doğrultuda dönem başında bilgi tazeleme veya takviye dersleri verilebilir, okul sonrası programlar düzenlenebilir veya ev için ek ödevler verilebilir. Okul idareleri tüm sınıfları tam zamanlı olarak açmayabilir. Böyle bir durumda okullar, “harmanlanmış öğrenme” modeli kapsamında hem sınıf ortamında eğitimi hem de uzaktan eğitimi (evde ödevleri, radyo, TV veya internetten eğitim yoluyla) bir arada uygulamayı tercih edebilir.

Bu noktada okul ve ödevleri konusunda bir düzen oluşturarak çocuğunuza evde daha fazla destek olmalısınız. Bu yöntem, çocuklarınız kendilerini huzursuz hissettiklerinde ve odaklanmakta güçlük çektiklerinde onlara yardımcı olacaktır. Ayrıca bilgi edinmek için çocuğunuzun öğretmeni veya okulu ile iletişime geçebilirsiniz.
Çocuğunuz salgın sonucunda bir aile ferdini kaybetmişse, üzüntü veya normalden fazla kaygı duyuyor olabilir. Böyle bir durumda, çocuğunuzun öğretmenine veya okuluna bilgi vermeyi ihmal etmeyin.


Çocuğum Okula Dönmekte Zorlanıyorsa Ne Yapmalıyım?
Çocuğunuz, devam eden krizin yarattığı stresle farklı bir şekilde baş etmeye çalışıyor olabilir. O nedenle destekleyici ve koruyucu bir ortam oluşturmalı, sorularına ve duygularını ifade ediş şekillerine olumlu cevaplar vermelisiniz. Çocuğunuza destek olmalı, böyle zamanlarda endişe
ve kaygı hissetmelerinin normal olduğunu onlara söylemelisiniz.
Alıştıkları düzeni korumaları için çocuklarınıza destek olun ve yemek yapma, ailece kitap okuma, oyun oynama gibi günlük faaliyetleri eğlenceli hale getirmeye çalışın. Sizinle aynı şeyleri yaşayan diğer anne babalar ile bir araya gelerek deneyimlerinizi paylaşabilir, birbirinize destek olabilirsiniz veya aile ya da topluluk gruplarına katılabilirsiniz.

Saygılarımla,
Dr. Ömür Hiçdönmez
GAMA Holding İşyeri Hekimi