Placeholder
Hakkımızda ve Tarihçe

GAMA Holding Hakkında

Türkiye’nin öncü taahhüt, enerji, yatırım ve ticaret firması GAMA Holding, geride bıraktığı 63 yıl içerisinde endüstri tesisleri, güç santralleri ve boru hatlarının anahtar teslimi inşaat, imalat ve montajı ile alt yapı tesisleri, çok katlı yapılar, ticaret merkezleri ve konut kompleksleri inşaatı, enerji ve su alanlarında yatırım ve iş geliştirme, ticaret alanında iş makinaları satışı ve servis sonrası hizmetleri, anahtar teslim mobil hastane projeleri gibi birçok alanda Türkiye’nin kalkınma ve sanayileşme çalışmalarına önemli katkılarda bulunarak değer katmıştır.

1975 yılından itibaren Avrupa, Güney Doğu Asya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) yayılan faaliyetleriyle büyüyerek bir dünya markası olmuştur. Zaman içinde değişik alanlara yayılan faaliyetlerin yeniden yapılanması ihtiyacından dolayı 2003 yılında grup şirketleri ‘taahhüt’, ‘enerji’, ‘yatırım’, ‘sağlık’ ve ‘ticaret’ ana faaliyet alanlarına ayrılarak GAMA Holding çatısı altında toplanmıştır. 2021 yılında farklı alanlarda faaliyet gösteren 5 ana iş kolu olup ve grup bünyesinde 50’ye yakın bağlı ortaklık, iş ortaklığı ve iştirak bulunmaktadır.

GAMA Holding Şirketleri, bugüne kadar batıda İrlanda’dan, doğuda Rusya’nın Sakhalin Adası’na kadar uzanan coğrafyada 25’in üzerinde ülkede, uluslararası çapta 400’ün üzerinde büyük ölçekli projenin yapımını gerçekleştirmiştir. 2021 yılında Türkiye dahil 5 ülkede toplam bedeli 2 milyar dolarlık projeler yürütmektedir.

GAMA Tarihçe

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinden mezun olan 3 arkadaş; Erol Üçer, Yüksel Erimtan ve Uğurhan Tunçata ile müteahhit iş adamı Raif Mumcu’nun yolları 1958 yılında Yeşilırmak ile Mertırmak Köprüleri ihalesinde birleşmiştir. Bugün hem ülkemizin en büyük yapım firmaları arasında hem de uluslararası arenada adından söz ettiren GAMA’nın temeli 1959 yılında bu ortaklar tarafından, Ankara’da, GAMA İnşaat Limited Şirketi’nin kurulması ile atılmıştır. 1962 yılında o tarihe kadar sadece yabancı firmalar tarafından gerçekleştirilen mekanik, elektrik ve enstrümantasyon montajı konularına girmek üzere Fenni ve GAMA İnşaat Grupmanı Limited Şirketi kurulmuş ve Amerika’da makina mühendisliği eğitimi görmüş Erol Özman’ın katılımı ile termik santrallerde kullanılan buhar kazanlarının mucidi sayılan Amerikan “Babcock and Wilcox” firmasının Türkiye temsilciliği üstlenilmiştir. Babcock and Wilcox ile işbirliği sebebiyle mühendislik bilgisi ile donatılmış, ingilizce bilen genç makina mühendislerine ihtiyaç doğmuştur. Bugün GAMA’nın ortaklarından olan ODTÜ mezunları; Ergil Ersü, Engin İnanç, Uğur Yurdakul, Ercan Davudoğlu, Gürhan Türeli, Celasin Egel ve Yücel Aksoy GAMA ailesine katılmıştır. Fenni ve GAMA İnşaat Grupmanı Limited Şirketi ile çok sayıda buhar kazanı ve aksesuarlarının projelendirilmesi, malzeme temini, imalat, montaj, işletme ve servis hizmetlerini başarıyla tamamlamıştır. Aldığı temsilcilikle o zamana kadar Türk firmaları tarafından yapılmayan kuvvet santralleri başta olmak üzere teknoloji ağırlıklı endüstriyel tesis yapımına yönelmeyi hedeflemiş, enerji müteahhitliği kapsamında ilk iş olarak 1966 yılında Babcock Wilcox’un taşeronu olarak Mersin Termik Santrali’nin kazan montaj işini üstlenerek başarıyla tamamlamıştır. GAMA, bu başarının hemen ardından Dünya Bankası’ndan endüstriyel tesis yapımı için yeterlilik alan ilk Türk firması olmuş ve bu yeterlilikle 1968 yılında 4×25 MW Mersin Termik Santralinin genel montaj işini üstlenerek Türkiye’de anahtar teslimi endüstriyel tesis yapma devrini açmış ve Türkiye’nin ilk enerji müteahhiti olmuştur. Her geçen gün artan tecrübesi ile güç santralleri petrol, çimento, petrokimya ve gaz tesisleri, fabrikalar, yüksek binalar, su arıtma tesisleri ve iletim hatları, köprü ve çeşitli altyapı yapımlarını gerçekleştirerek Türkiye’nin kalkınma ve sanayileşme çalışmalarına önemli katkılarda bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir.

GAMA Endüstri

1970 yılında Fenni ve GAMA İnşaat Ltd. Şirketi’nin kilit teknik ve idari personelinin katılımı ile GAMA Endüstri Tesisleri İmalat ve Montaj A.Ş. kurulmuştur. GAMA Endüstri, 51 senelik tecrübesiyle, termik santraller, rafineriler, kimya ve petrokimya tesisleri, hidroelektrik santralleri, metalurji tesisleri, çimento fabrikaları, boru hatları gibi endüstriyel tesislerin anahtar teslimi yapımı işleri yanında, yüksek binalar, iş ve alışveriş merkezleri, konutlar, turizm tesisleri, sosyal ve kültürel tesisler, sağlık tesisleri, barajlar, metro sistemleri, altyapı tesislerinin anahtar teslimi yapım işlerini gerçekleştirmektedir. Orta Doğu, Rusya, Asya, Kuzey Afrika ve Avrupa’da yer alan 25’den fazla ülkede, dünya çapında büyük ölçekli birçok projeye imza atmış olan GAMA Endüstri, 2021 yılı itibarıyla 2 ülkede 3 proje yürütmektedir.

GAMA Ticaret

1981 yılından bu yana ticaret sektöründe yer alan GAMA’nın ticaret ve turizm faaliyetleri GAMA Ticaret ve Turizm A.Ş. tarafından yürütülmektedir. GAMA Ticaret ve Turizm A.Ş., Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesisinde 6.900 m2’si kapalı, 8.000 m2’si açık olmak üzere toplam 14.900 m2 çalışma alanına sahiptir. Tesisinde iş makinalarının satış, bakım, onarım, makina ve yedek parça stok ile sevk hizmetlerinin yanı sıra beton pompalarının montaj faaliyetleri ile kule vinçlerin gövde ve bina bağlantı elemanlarının imalatlarını yapmaktadır. Ayrıca Seyyar Cerrahi Hastane ve Mobil İlk Yardım İstasyonlarının anahtar teslim tedarik çözümlerini sunmakta, endüstriyel ve yapı malzemelerinin uluslararası ticaretini gerçekleştirmektedir.

GAMA Güç Sistemleri

GAMA’nın buhar üretimine yönelik bilgi birikimi kazanlarla sınırlı kalmayarak, gerek üretilen buhar gücü ekipmanlarının performansa etkileri, gerek enerji sektöründeki faaliyetleri GAMA’yı güç santralleri yapımını komple üstlenebilecek bir düzeye ulaştırmıştır. Bu kapasiteye sahip olmanın doğal sonucu olarak, 1990 yılında kurulan, GAMA Kazan Teknolojisi A.Ş.’nin ana faaliyet alanı, güç sistemlerinin de katılımıyla genişletilmiş ve 2002 yılında şirket ünvanı GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş. olarak değiştirilmiştir.

GAMA Güç Sistemleri, 2002 senesinden bu yana özellikle gaz türbini bazlı basit ve kombine çevrim enerji santrallerinin “EPC” (Mühendislik-Satın Alma-Yapım) bazlı anahtar teslimi işlerinin yapımı alanında geniş bir coğrafyada stratejik bir konuma gelmiştir. Kısa zamanda önemli mesafeler kat ederek dünya çapındaki projelerin anahtar teslimi yapımını üstlenmiştir. GAMA Güç Sistemleri, 2021 yılı itibarıyla 3 ülkede 3 proje yürütmektedir.

GAMA Enerji

GAMA bünyesinde bulunan ve faaliyetlerine 1990 yılında başlayan, Türkiye’nin ilk Yap İşlet Devret projelerine sahip olan enerji ve su yatırım şirketleri; İzmit Yuvacık Barajı ve Su Arıtma Tesisi, Birecik Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Marmara Ereğlisi-Trakya Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali 2004 yılında GAMA Enerji çatısı altında toplanmıştır. GAMA Enerji, gerçekleştirmiş olduğu hidroelektrik, rüzgar enerjisi santrallerinin yanı sıra 2016 yılında devreye giren 853 MW’lık İç Anadolu doğal gaz kombine çevrim santrali ve yeni rüzgâr projeleri ile yurt içinde ve yurt dışında da çeşitli güç santrali ve su temini projelerinde, geliştirme, proje finansman temini, yapım, işletme ve bakım, varlık yönetimi ve ticaret faaliyetlerini yürütmektedir. 2021 yılı itibarıyla GAMA Holding’in enerji ve su yatırımlarını bünyesinde barındıran şirketleri; GAMA Enerji A.Ş., GAMA Energy International B.V. ve GAMA Energy Water International B.V.’nin toplam kurulu gücü 1.101,8 MW olup, toplam su temin kapasitesi 100 milyon m3/yıldır. Türkiye’deki kurulu enerji üretimi kapasitesinin yaklaşık %34’üne denk gelen, dünya çapında 29 GW enerji üretim kapasitesinin yapımını ve geliştirilmesini sağlamıştır.

GEAŞ Enerji İşletme ve Bakım A.Ş., GAMA Enerji’nin porföyünde bulunan Sares RES, Karadağ RES, Gök-2 RES, Kırkağaç RES, Lamas III, IV HES ve Çakırlar HES, Karacaören I,II HES’in ve İç Anadolu Doğal Gaz Santrali’nin işletme ve bakım faaliyetlerini yürütmektedir.

GAMA Enerji A.Ş.’nin bir diğer iştiraki olan GATES Enerji Ticaret A.Ş., elektrik toptan satış alanında faaliyet göstermek üzere kurulmuştur. 2007 yılında EPDK’dan 20 yıl süreliğine Toptan Satış Lisansını alarak son kullanıcılara elektrik satışı ile toptan elektrik alma ve satma hakkına sahip olmuştur. GATES şu anda Serbest Tüketiciler, Tezgah Üstü Piyasalar ve İkili Anlaşmalar, Doğal Gaz, Portföy Optimizasyonu ve Varlıkların Karbon Ticareti konularında faaliyet göstermektedir.

GAMA International B.V.

Hollanda merkezli GAMA International B.V., GAMA Grubu firmalarının yeniden yapılanması aşamasında, yurt dışında endüstri tesisleri, güç santralleri, boru hatları, su ve atık arıtma tesisleri, çok katlı yapılar, ticaret merkezleri, konut kompleksleri, otoyol ve köprülerin inşaat ve montajı ile EPC (Mühendislik-Satın Alma-Yapım) bazlı müteahhitlik hizmetlerinde faaliyet gösteren şirketleri tek bir çatı altında toplamak ve uluslararası piyasalarda daha etkin olabilmelerini sağlamak amacıyla 2003 yılında kurulmuştur. Ayrıca GAMA Holding’in yurt dışındaki enerji yatırımları International B.V. altında yapılandırılmıştır.

GAMA Sağlık Yatırımları – KÖİ

GAMA Holding’e bağlı Kamu Özel İş Birliği yatırımları faaliyet alanı, Türkiye içinde ve dışında ulaştırma, hastane ve diğer KÖİ projelerini takip etmektedir. Bu kapsamda T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı tarafından Türkiye’de ilk defa uygulanan Kamu Özel Ortaklığı (Public Private Partnership – PPP) Sistemi ile gerçekleştirilen Entegre Sağlık Kampüsleri Projeleri olan İzmir Bayraklı ve Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsleri ihaleleri 2012 yılında kazanılmış, 2014 yılında proje anlaşmaları imzalanmıştır.

Türkiye çapında yapımına devam edilen 33 hastaneden en büyük beşi arasında yer alan, İzmir Bayraklı (2060 yataklı) ve Kocaeli (1180 yataklı) hastane projeleri yapılan anlaşmalar çerçevesinde anahtar teslimlerinden sonra 25 yıl boyunca yatırımcı ortaklık tarafından işletilecektir.