Placeholder
Yeşil Bina

GAMA Binası

LEED – Leadership in Energy & Environment & Design

GAMA Holding olarak kurumsal vatandaşlık bilinci ile çevre ve küresel ısınma konusundaki duyarlılığımız kapsamında, özellikle karbon salınımının azaltılması, temiz enerji kullanımı ile çalışan sağlığı ve çalışma ortamı konforu konularına büyük önem veriyoruz. Bu anlayış ışığında, enerji verimliliği çalışmalarını daha da sistematik hale getirmek amacı ile Ankara, Söğütözü’nde bulunan Holding binamızda LEED sertifikası almak amacı ile iyileştirmeler yapılmıştır. Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından LEED EB (LEED Existing Building-Var Olan Binalar) kategorisinde başvurulmuştur.

Aşağıdaki konularda çeşitli iyileştirmeler yapılmıştır:

 1. Sürdürülebilir Alanlar (Sustainable Sites)
 2. Su Verimliliği (Water Efficiency)
 3. Enerji ve Atmosfer (Energy and Atmosphere)
 4. Malzemeler ve Kaynaklar (Materials and Resources)
 5. İç Mekan Kalitesi (Indoor Enviromental Quality)
 6. Tasarımda Yenilikler (Innovation in Design)
 7. Bölgesel Öncelik (Regional Priority)

Yapılan incelemelerin ardından ABD’deki Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından GAMA BİNASI’nın 71 puan alarak bu sertifikayı almaya hak kazandığı açıklanmıştır.

2012 Tasarruf, Verimlilik, Karbon Azaltım Rakamları

Doğalgaz: 53.000 m3/yıl azaltılmış, %27 tasarruf yapılmıştır. Karşılığında; 153 t CO2-e azaltılmıştır.

Elektrik: 396.000 kW saat/yıl azaltılmış, %20 tasarruf yapılmıştır. Karşılığında; 377 t CO2-e azaltılmıştır.

Su: 1.076 m3/yıl azaltılmış, % 31,5 tasarruf yapılmıştır. Karşılığında; 0,18 t CO2-e azaltılmıştır.

Rakamlarla GAMA Binası

 • Giriş katları 2.000 m2 x 3 kat, toplam 6.000 m2
 • Kule 16 kat,  440 m2
 • Garaj 2 kat
 • Spor Salonu, 200 kişilik Konferans Salonu, Restoran ve Cafe
 • Business Center 200 m2
 • Diğer alanlarla birlikte toplam 20.000 m2

Özellikler

Enerji Kullanımında Etkinlik:

Binanın yapımı sırasında seçilen ısıtma/soğutma sistemlerine özel ayarların yapılması, güneş ısısının binaya etkilerini en aza indirecek önlemlerin alınması ve aydınlatma gibi tüm sistemleri, teknolojik altyapıyı kullanarak 7/24 kontrol altında tutulmuş ve enerji tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre; doğalgaz kullanımı %27, elektrik kullanımı %20 ve su kullanımı %31,5 oranında azaltılmıştır.

Su Kullanımında Etkinlik:

GAMA binasında, su tüketiminde sensörlü armatürler sayesinde etkin bir şekilde kontrol uygulanmakta olup, binada atık su yönetimi yapılmaktadır.

Malzeme ve Kaynaklar:

GAMA binasında kullanılan malzemeler için çevreye duyarlı ve insan sağlığına uygun olarak belirlenen satın alma politikası uygulanmaktadır. Bu politika; mobilyalardan temizlik ekipmanlarına, halıdan el sabununa kadar binada kullanılan tüm malzemeleri kapsamaktadır.

İç Hava Kalitesi:

Periyodik olarak yapılan ölçümlerle binadaki hava kalitesinin uluslararası standartlara uygunluğu kontrol edilmektedir. Sigara içenler için binanın dışına, yeterli uzaklıkta uygun bir yer yapılmıştır.

Geri Dönüştürülebilir Atıkların Toplanması:

Binada oluşan atıklar uygun koşullarda saklanmakta olup, yeterlik sahibi nakliyeciler ile yine yeterlik sahibi geri dönüşüm merkezlerine iletilmektedir. Oluşan atıkların bertaraf süreleri ve miktarları takip edilmektedir.

İç Mekan Yaşam Kalitesi:

Gürültü, ısı, hava kalitesi, aydınlatma ölçümleri ile çalışan konforu gözetilerek, uygunluk değerlendirilmektedir. Söz konusu konular ile birlikte temizlik ve bakım işlerini de kapsayan bina memnuniyet anketi düzenli olarak yapılmakta ve bina yönetimi tarafından değerlendirilmektedir.

Ulaşım:

GAMA Binası toplu taşım olanaklarına ve ana yola yakınlığı nedeni ile çalışanlarının toplu taşım araçlarını kullanarak karbon salınımının azaltılmasına katkıda bulunmasını teşvik etmektedir.